||||

,,Lasoskie korzenie”

 

Więcej informacji  na https://www.facebook.com/zyciezprzytupem

  ,,Lasoskie korzenie” – tak brzmi nazwa projektu jaki Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Kultury Tradycyjnej ,,Życie z Przytupem” realizuje w ramach programu ,,Bardzo Młoda Kultura”.  Podczas realizacji projektu naszym partnerem jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Komorowie. Pomysłodawczynią i autorką projektu jest Zofia Dąbrowska, a koordynatorem – Łukasz Sędyka.  Współkoordynatorem z ramienia szkoły jest dyrektor szkoły, pani Ewa Łeptuch.

            Mianem Lasowiacy współcześnie określa się mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jednak kiedyś, nazywano ich Lesiokami. Co potwierdzają słowa zawarte w starych piosenkach: ,,Łoj Lesiok ci jo Lesiok…”, albo ,,Wy lasoskie panienki, kaj wy mota swe wionki”.
Nazwę Lasowiacy podobno wymyślili etnografowie. ,,Lasoskie korzenie” – jest to projekt skierowany do dzieci w wieku 10 – 14 lat, który pośrednio będzie oddziaływał na całe środowisko wsi Komorów. Wieś ta położona jest w samym sercu regionu lasowiackiego, w niedalekiej
odległości od Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a mimo to, jej mieszkańcy nie utożsamiają się z Lasowiakami. Szansą na zmianę poglądu dotyczącego kultury tradycyjnej jest ten projekt, który zrealizowany będzie w bardzo atrakcyjny sposób. Wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu mają na celu przybliżenie kultury Lasowiaków i zwrócenie uwagi na jej oryginalność i piękno oraz zachęcenie uczestników projektu do własnych poszukiwań i odkryć w sferze kultury tradycyjnej, a w przyszłości kontynuacji tradycji swoich przodków. Uczestnicy projektu będą zdobywać wiedzę i umiejętności podczas różnorakich zajęć, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów i znawców kultury lasowiackiej w przeciągu trzech miesięcy.  Zajęcia prowadzone będą w formie warsztatów, ale też wycieczki, czy  spotkania przy ognisku. Będzie to sześć spotkań, głównie w czasie weekendu. Szczegółowy harmonogram zostanie przedstawiony uczestnikom projektu podczas pierwszego spotkania. W czasie wszystkich zajęć uczestnikom zapewnimy napoje i drobny poczęstunek. Na wycieczce oprócz napojów, przewidziane jest pieczenie kiełbasek, a na spotkanie podsumowujące projekt, przygotowane zostaną potrawy o charakterze regionalnym. Ponadto uczestnicy projektu wszystkie materiały potrzebne na warsztaty otrzymają za darmo, a na zakończenie projektu otrzymają upominki i dyplomy. Na prośbę partnera projektu, uroczystość podsumowania zaplanowano z udziałem rodziców dzieci biorących udział w projekcie, pań z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i innych zainteresowanych tematem osób.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *